تبلیغات
برق قدرت - بررسی كیفیت برق در شبكه توزیع ایران
 
برق قدرت
کلیه حقوق متعلق به وبلاگ برق - فیزیک می باشد و کپی برداری از مطالب در وبلاگ ها و وب سایت های دیگر فقط با ذکر منبع مجاز می باشد .
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامد ص
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون راجع به مطالب وبلاگ چیست؟ کجاااااا کجاااا نمیری یه وقت ؟! نظر بده ببینمیکشنبه 28 فروردین 1390 :: نویسنده : حامد ص

      مقدمه :

امروزه توجه شركت های برق منطقه ایی و مشتركین آنها به شكل روزافزونی به مسئله كیفیت توان یا كیفیت برق معطوف شده است. واژه كیفیت برق در كشورهای صنعتی و در صنعت برق كاربرد فراوانی پیدا كرده است...

امروزه توجه شركت های برق منطقه ایی و مشتركین آنها به

 

 شكل روزافزونی به مسئله كیفیت توان یا كیفیت برق معطوف

 

 شده است. واژه كیفیت برق در كشورهای صنعتی و در صنعت

 

برق كاربرد فراوانی پیدا كرده است مبحث فوق تعداد بسیار

 

زیادی از اموج های شبكه را پوشش می دهد. موضوعاتی كه

 

 تحت مبحث كیفیت برق قرار می گیرند لزوماً مفاهیم تازه ای

 

نیستند، لیكن آنچه جدید است تلاش مهندسین برای جمع آوری این

 

مطالب و قرار دادن آنها در الگوهای مشخص می باشد. به

 

عبارت دیگر نگاهی تازه به اعوجاجهای موجود در سیستم های

 

قدرت به منزله مطلب جدیدی خود را نشان داده است كه كنكاش

 

در آن یكی از مهمترین موارد در مطالعة این سیستم ها به شمار

 

می آید.

بطور كلی می توان دلایل زیر را برای توجه روزافزون به مبحث كیفیت برق ذكر نمود:

-    تأكید روزافزون بر بهبود راندمان كلی شبكه های قدرت، باعث استفاده از وسایلی از قبیل محركه های موتور با قابلیت تنظیم سرعت و نیز خازنهای موازی برای بهبود ضریب قدرت شده است. بكمك خازنهای موازی میزان تلفات شبكه كاهش می یابد اما این خازنها مشخصه امپدانس فركانس شبكه را نیز تغییر می دهند و باعث ایجاد پدیده تشدید و در نتیجه تقویت اعوجاج بصورت گذرا و نیز افزایش سطح اعوجاج هارمونیكی در شبكه می شوند. از سوی دیگر وسایل كنترل كننده سرعت موتورها، مقدار هارمونیك ها را در شبكه قدرت بالا برده و روی توانایی های سیستم تأثیر می گذارند. به عبارت دیگر كاربرد وسایل و تجهیزات جدید كه از نیازهای مبرم یك سیستم قدرت مدرن است خود عامل بوجود آوردن مشكلات جدیدی شده است كه نیاز به بررسی تأثیرات متقابل اینگونه تجهیزات بر شبكه و شبكه بر اینگونه تجهیزات را لازم می سازد.

-    به دلیل وجود شبكه مجتمع و به هم پیوسته، خرابی هر المان شبكه روی دیگر تجهیزات آن شبكه اثر نامطلوبی گذاشته و تبعات بعدی افزون تری را به همراه خواهد داشت. چون شبكه های قدرت، شبكه های وسیعی هستند كه به دلایل گوناگون از جمله كیفیت نامناسب برق، احتمال بروز اعوجاج در آنها وجود دارد، در نتیجه انتشار مشكلاتی ناشی از كیفیت نامناسب برق در یك شبكه بهم پیوسته در هر لحظه امكان خواهد داشت.

-    حساسیت تجهیزات الكتریكی جدید نسبت به تغییرات كیفیت برق بیشتر شده است. بسیاری از وسایل الكتریكی جدید از كنترل كننده های میكرو پروسسوری و المانهای الكترونیك قدرت استفاده می كنند و این تجهیزات به بسیاری از انواع اعوجاجهای موجود در شبكه قدرت حساس می باشند. حساسیت این تجهیزات الكتریكی به نوبه خودش به عملكرد نامناسب تجهیزات منجر خواهد شد.

-    عدم وجود دستگاه های حفاظتی و هشدار دهنده مربوط به پایین بودن كیفیت برق نزد مشتركین و شركت های برق باعث می شود كه هم مشتركین و هم شركت های برق به دلیل معلوم نبودن حد و حدود دچار سوء تفاهم گردند.

-    آگاهی نسبت به مسائل كیفیت برق نزد مشتركین بالا رفته است. موضوعاتی از قبیل قطع برق، پایین بودن ولتاژ و پدیده های گذرای مربوط به كلیدزنی روز به روز مورد توجه مشتركین بیشتری قرار گرفته و شركت های برق را وادار می سازد كه كیفیت برق تحویلی به مشتركین را بهتر سازند.

-    دلیل اصلی و نهایی توجه به كیفیت برق مسائل اقتصادی است. مسائل اقتصادی بر روی شركت های برق، مشتركین و تولید كننده های وسایل الكتریكی تأثیر فراوانی می گذارند.

شركت های برق به دو دلیل عمده به مشكلات فوق توجه نشان می دهند. از سویی با رفع مشكلات ناشی از كیفیت نامطلوب برق، میزان مشتركین آنها افزایش یافته و از سوی دیگر استفاده از وسایل الكترونیكی با راندمان بالا موجب كاهش قابل توجه سرمایه گذاری در مراكز تولید و پُست ها خواهد شد نكته جالب اینكه، تجهیزاتی كه برای افزایش بهره وری بكار می روند، اغلب در اثر قطع برق بیش از دستگاه های دیگر صدمه دیده و گاهی اوقات خود منشاء مشكلات معروف به مسائل كیفیت برق می گردند.

    تعریف كیفیت برق

 

در مراجع مختلف تعاریف كاملاً متفاوتی برای واژه كیفیت برق

 

 وجود دارد. برای مثال شركت های برق ممكن است واژه كیفیت

 

 برق را مترادف با كلمه عدم قطعی برق فرض نموده و با استفاده

 

از آمارهای موجود دهند كه میزان قطعی بسیار كم بوده است. در

 

 عوض سازندگان وسایل الكترونیكی و الكتریكی ممكن است

 

تعریف دیگری مانند این تعریف «مشخصاتی از شبكه قدرت كه

 

توانایی كاركرد مناسب را برای تجهیزات فراهم سازند» برای

 

واژه كیفیت برق ارائه دهند. به هر حال نقطه نظر مشتركین در

 

 مسئله كیفیت برق بسیار اهمیت داشته و از اولویت اول

 

برخوردار است. بطور كلی تعریف زیر را می توان برای واژه

 

كیفیت برق بكار گرفت.

 

«هرگونه تغییر در كمیتهای ولتاژ، جریان و فركانس كه سبب خرابی و یا عملكرد نادرست تجهیزات مصرف كننده گردد»

در مورد علل ایجاد كیفیت برق نظرات متفاوتی وجود دارد. مشتركین بیش از پرسنل شركت های برق تصور می كنند كه علت عدم كیفیت عملكرد اشتباه شركت برق است. به هر حال باید توجه داشت كه نتیجه بسیاری از حوادث موجود در شبكه های قدرت تنها برای مشتركین ایجاد مشكل می كند و هرگز در آمارهای شركت های برق ثبت نمی گردد.

نمونه ای از این مشكلات، مسئله كلیدزنی خازنها است كه برای شركت های برق امری عادی می باشد ولی می تواند موجب اضافه ولتاژ شده و بعضی تجهیزات مدرن را از مدار خارج كند.

نمونه دیگر وقوع اتصال كوتاه لحظه ای در شبكه می باشد كه باعث كاهش ولتاژ مشتركین شده و ممكن است موجب قطع بعضی تجهیزات گردد اما شركت برق هیچ گونه نشانه ای مبنی بر مشكل روی فیدر مربوطه نخواهد داشت.

در شبكه های قدرت ممكن است حوادثی پیش آید كه در نرم افزارهای كنترلی پیش بینی نشده باشد با توجه به مطالب گفته شده و توجه روزافزون مشتركین به مسئله كیفیت توان در مقابل شركت های برق مجبور به ارائه برنامه های بخصوصی خواهند شد.

از سوی دیگر در تجزیه و تحلیل مسئله كیفیت توان باید مسائل اقتصادی را نیز در نظر گرفت. ممكن است راه حل بهینه یك مسئله بدین صورت باشد كه حساسیت آن وسیله نسبت به مسئله كیفیت توان كاهش داده شود. سطح لازم كیفیت برق، سطحی است كه عملكرد مناسب تجهیزات را در تسهیلات بخصوص نتیجه دهد.

كیفیت برق مانند كیفیت دیگر اجناس بیان نمی شود بلكه

 

استانداردهایی برای اندازه گیری ولتاژ و دیگر معیارهای فنی

 

وجود دارد اما باید توجه كرد كه مقدار نهایی كیفیت برق با توجه

 

به نحوه عملكرد تجهیزات مشتركین مشخص خواهد شد.

      كیفیت ولتاژ

 

بطور كلی در یك سیستم قدرت تنها كیفیت ولتاژ را می

 

توان كنترل نمود و كنترل مناسبی بر روی جریانهای بارهای

 

مختلف وجود ندارد لذا استانداردهای موجود كشورهای صنعتی

 در حوزه كیفیت برق عمدتاً حدود مجاز ولتاژ منبع را مشخص

 

می كنند. شبكه های برق جریان متناوب طوری طراحی می شوند

 

 كه در یك ولتاژ سیونسی با فركانس و دامنه مشخص كار كنند.

 

 هرگونه انحراف قابل توجه در دامنه، فركانس و یا خلوص شكل

 

موج یك مسئله كیفیت توان خواهد بود.

 

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :