تبلیغات
برق قدرت - بررسی کابل های مورد استفاده در صنعت برق
 
برق قدرت
کلیه حقوق متعلق به وبلاگ برق - فیزیک می باشد و کپی برداری از مطالب در وبلاگ ها و وب سایت های دیگر فقط با ذکر منبع مجاز می باشد .
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامد ص
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون راجع به مطالب وبلاگ چیست؟ کجاااااا کجاااا نمیری یه وقت ؟! نظر بده ببینمتقسیم بندی کابلها ی انتقال نیرو از نظر عایق بندی:

کابلهای انتقال نیرو از نظر عایق بندی و حفاظت به چهار دسته تقسیم می شوند:.....

۱- کابلهای فشار ضعیف : قدرت عایق نمودن تا ۱۰۰۰ ولت را دارند.

۲- کابلهای فشار متوسط : قدرت عایق نمودن از ۳۳۰۰ تا ۴۵۰۰۰ ولت را دارا می باشند.

۳- کابلهای فشار قوی : قدرت عایق نمودن از ۶۰ تا ۹۰ کیلوولت را دارند.

۴- کابلهای فوق فشار قوی : قدرت عایق نمودن از ۱۱۰ تا ۳۸۰ کیلوولت را دارا می باشند.

.

كابلهای افشان قابل انعطاف     NYMHY


ساختمان این كابل از هادیهای افشان مسی كه عایقی از جنس PVC روی آنها را می پوشاند، تشكیل می شود. سیمهای به هم تابیده شده (اندازه ۰.۷۵*۲  میلیمتر مربع به صورت موازی) در داخل غلاف دیگری از جنس PVC قرار می گیرند.

این سیم جهت مصرف در نقاطی خشك و نمناك هنگامی كه نرمش بیشتر و خواص متوسط مكانیكی مورد نیاز باشد، به كار می رود. همچنین در منازل و ادارات نیز برای اتصال وسایل متحرك گرمازا به برق مورد استفاده قرار می گیرد. این كابل نباید در فضای باز مورد استفاده قرار گیرد.


سیمهای برق با هادی مسی

سیمهای مفتولی NYA در تابلوهای برق و تاسیساتی كه به طور ثابت نصب می شوند در نقاطی خشك در داخل لوله، روی دیوار، داخل دیوار و خارج از آن با استفاده از مقره به كار می روند. استفاده از این سیمها در داخل دیوار به طور مستقیم مجاز نیست.

سیم های مفتولی نوع NYA

هادی این نوع سیمها از جنس مس می باشد كه عایقی از جنس PVC، پوشش آنها را تشكیل می دهد. ولتاژ نامی این نوع سیمها 450 تا 750 ولت می باشد و با مقاطع از 5/1 تا 240 میلیمتر مربع ساخته   می شوند.و برای مصرف در تاسیساتی كه به طور ثابت نصب می شوند در نقاطی خشك در داخل لوله، روی دیوار، داخل دیوار و خارج از آن با استفاده از مقره به كار می رود.

 


سیمهای افشان قابل انعطاف NYAF

ساختمان این نوع سیم نیز مانند سیمهای نوع NYA و NYAB می باشد. با این تفاوت كه ولتاژ نامی آن 500/300 ولت است. برای مصرف در تاسیساتی كه به طور ثابت نصب می شوند در نقاطی خشك در داخل لوله، روی دیوار، داخل دیوار و خارج از آن با استفاده از مقره به كار می رود. استفاده از این سیم نیز ه طور مستقیم در داخل دیوار مجاز نیست.

 


كاربردهایی از كابل PVC

كابل PVC بخصوص در مقاطع كم و متوسط، از كابل كم روغن ارزانتر است. مورد استعمال آن بیشتر در مصارف داخلی نیروگاهها، پستها و تابلوهای برق و در توزیع انرژی با ولتاژ كم، روشنایی خیابانها و سیستمهای فرمان و غیره می باشد.

كابل PVC در ولتاژ كم چون فاقد غلاف فلزی برای حفاظت و زمین كردن است در صورتی كه هیچگاه تحت تاثیر فشار و ضربه های مكانیكی قرار نگیرد، می توان از آن در آب و زمین استفاده كرد.

كابلهای PVC برای ولتاژهای بالاتر از 1 kv حتما باید دارای غلاف فلزی باشند و از آنجایی كه كابلهای PVC استقامت الكتریكی خوبی دارند و می توانند ولتاژ 20 kv را نیز به خوبی تحمل كنند، در مسافتهای كم در ولتاژ 20 kv (مثلا از تابلو تا ترانسفورماتور) نیز از آنها استفاده می شود.

كابل PVC بخصوص در مقاطع كم و متوسط، از كابل كم روغن ارزانتر است. مورد استعمال آن بیشتر در مصارف داخلی نیروگاهها، پستها و تابلوهای برق و در توزیع انرژی با ولتاژ كم، روشنایی خیابانها و سیستمهای فرمان و غیره می باشد.

كابل PVC در ولتاژ كم چون فاقد غلاف فلزی برای حفاظت و زمین كردن است در صورتی كه هیچگاه تحت تاثیر فشار و ضربه های مكانیكی قرار نگیرد، می توان از آن در آب و زمین استفاده كرد.

كابلهای PVC برای ولتاژهای بالاتر از 1 kv حتما باید دارای غلاف فلزی باشند و از آنجایی كه كابلهای PVC استقامت الكتریكی خوبی دارند و می توانند ولتاژ 20 kv را نیز به خوبی تحمل كنند، در مسافتهای كم در ولتاژ 20 kv (مثلا از تابلو تا ترانسفورماتور) نیز از آنها استفاده می شود.

كابل NYY 4*4 rm0.75 kv

كابل فوق كابل زمینی، چهار سیمه با مقطع گرد و هر سیم آن چند رشته بوده، دارای سطح مقطع 4mm می باشد. این كابل بر اساس استاندارد آلمان ساخته شده است و هادیهای آن مسی بوده، عایق هر هادی و عایق كل كابل از نوع پروتودور (PVC) می باشد. همچنین این كابل برای ولتاژ 750 ولت (75/0 كیلوولت) ساخته شده است.

این نوع كابلها برای انجام كابل كشی در زیرزمین، در آب، در كانال و محلهایی كه احتمال فشار و ضربات مكانیكی نباشد به كار می روند. در زیر نمونه ای از این كابل نشان داده شده است :

نمونه ای از یك كابل NYY-J كه در آن یك رشته سیم با عایق زرد و سبز نیز وجود دارد، نشان داده شده است.

چنانچه در كابل فوق، جنس هادیها از آلومینیوم باشد (NAYY)، موارد كاربرد كابل تفاوتی نخواهد كرد. نمونه ای از این كابل در شكل زیر آمده است.

 

كابل NYFGbY 3*50 sm 3.6/6 kv

این كابل، كابلی سه سیمه با مقطع مثلثی و هر سیم آن چند رشته ای بوده و سطح مقطع هر سیم 50mm2 می باشد. هر سیم دارای عایق PVC بوده و حفاظت كابل با نوارهای تخت فولادی قلع اندود (F) می باشد و برای حفاظت و محكم كردن این نوارها از تسمه یا نوارهای فولادی مارپیچ (Gb) استفاده می شود. در نهایت بر روی كل این اجزا، عایقی از جنس PVC كشیده می شود.

موارد استعمال آن در محل های نامناسب است. از این كابل می توان در زمین، آب، هوای آزاد، كانال و داخل ساختمان استفاده كرد. در حالت فشار ضعیف نباید از نوارهای فولادی به عنوان سیم نول استفاده كرد. نمونه ای از این كابل در زیر آورده شده است.

 

كابل NYTY 4*4 re 0.6/1 kv

كابل با چهار سیم مسی كه هر كدام تك رشته ای گرد و با سطح مقطع 4mm2 بوده و بر روی هر سیم عایقی از جنس PVC قرار دارد همچنین یك سیم فولادی نگهدارنده به این كابل وصل است. پوشش خارجی این كابل نیز از جنس PVC می باشد. نمونه ای از این كابل نشان داده شده است.

كابل NKBA 3*35 sm 6/10 kv

این كابل از سه سیم با مقطع مثلثی یا سكتوری چند رشته تشكیل شده كه هر سیم به مقطع 35mm2 بوده و غلافی سربی سیمها را در بر می گیرد (K) همچنین نوار حفاظتی فولادی (بانداژ فولادی) نیز در آن به كار می رود (B) و در نهایت غلافی از جنس PVC پوشش خارجی كابل را تشكیل می دهد (A). این كابل حداكثر تا ولتاژ 10 kv به كار می رود.

این كابل در ولتاژ پایین برای نصب در داخل ساختمانها و كانالهایی كه باید در برابر آتش سوزی و ساییدگی حفاظت شوند، به كار می رود. همچنین در داخل زمینهایی كه حاوی مواد شیمیایی یا الكترولیتی می باشند به كار می رود.

 

كابل NYCWY 3*50 sm 0.6/1 kv

این كابل از سه سیم مثلثی چند رشته كه مقطع هر سیم 50mm2 می باشد تشكیل شده است. غلافی از مفتولها یا سیمهای گرد مسی به دور سیمها كشیده شده ( سیمهای گرد متحدالمركز) كه یك تسمه نازك مسی مارپیچی این مفتولها را نگه می دارد (CW) و در نهایت غلافی از جنس PVC یا پروتودور بخش خارجی كابل را تشكیل می دهد.

این كابل در شبكه های شهری كه امكان صدمات مكانیكی وجود دارد به كار می رود. سیمهای گرد مسی متحدالمركز به عنوان سیم نول یا سیم حفاظت به كار می رود. نمونه ای از این كابل نشان داده شده است.

 

طرز شناخت و نامگذاری کابلهای جریان زیاد

برای مشخص شدن نوع كابلها، برروی قرقره كابل و یا بر روی بدنه كابل، حروفی كه مشخص كننده نوع غلافها و عایقهای به كار رفته در كابل می باشند نوشته می شود.

این حروف برحسب استاندارد VDE آلمان به قرار زیر می باشد:

N – علامت كابل با سیم مسی كه طبق استاندارد VDE آلمان ساخته شده است.

NA – علامت كابل با سیم مسی كه طبق استاندارد VDE آلمان ساخته شده است.

Y – علامت عایق پروتودور (PVC) می باشد. (اولین Y در ردیف حروف)

H – علامت ورقه متالیزه می باشد كه دور سیم یا دور عایق پیچیده می شود و برای محدود كردن میدان مغناطیسی استفاده می شود.

B – حفاظت فولادی نواری شكل (بانداژ فولادی)

R – حفاظت فولادی نواری شكل (زره از مفتول فولادی قلع اندود شده)

F – زره از سیم تخت فولادی قلع اندود (كابل مسلح با سیم تخت)

Gb – در كابلهای فشار ضعیف علامت سیم صفر است كه به صورت لوله دور عایق سه سیم دیگر پچیده می شود و در كابلهای فشار قوی علامت سیم حفاظت یا سیم صفر (نول) است.

CW – غلاف از مفتولهای نازك مسی كه به طور موجی دورتادور كابل را پوشانده است و یك تسمه نازك مسی به طور مارپیچی آنها را نگه می دارد. ( سیم مسی متحدالمركز با نوار مسی مارپیچی)

T – سیم نگهدارنده در كابلهای هوایی ساخته شده از فولاد تابیده شده

Y – روپوش پروتودور (PVC) می اشد (دومین Y در ردیف حروف)

K – غلاف سربی

A – غلاف خارجی دوبل

E – كابل با غلاف سربی

S – حفاظ مسی از تسمه پهن ولی نازك مسی كه دور عایق سیم پیچیده می شود (به جای H)

SE – حفاظ مسی در كابلهای چند رشته ای دور هر یك از سیم ها به منظور محدود كردن مدان مغناطیسی (به جای H)

J – كابل همراه با یك رشته به رنگ سبز و زرد

پس از حروف معرف نوع كابل علائم مشخص كننده سیم از نظر تعداد و سطح مقطع نیز آورده می شود :

re – سیم گرد یك رشته

rm – سیم گرد چند رشته

se – سیم مثلثی یا سكتوری یك رشته

sm – سیم مثلثی یا سكتوری چند رشته

AB – سیم تك رشته ای (مفتولی)

AF – سیم تك رشته ای افشان (قابل انعطاف)

MH – كابل چند رشته ای با هادی افشان (قابل انعطاف)

در مورد كابلهای چند رشته فشار ضعیف، مخصوصا كابلهای چهار رشته معمولا سطح مقطع سه رشته از كابلها (رشته های اصلی) با هم مساوی و سطح مقطع رشته چهارم كوچكتر است. معمولا سطح مقطع رشته چهارم كه به عنوان سسیم نول به كار می رود، نصف سطح مقطع سایر رشته هاست، ولی در بعضی از اندازه های كابل تا چند نمره از سایر رشته ها كوچكتر است. این موضوع را به كمك سه عدد نشان می دهند مثلا اگر كابلی دارای سه رشته اصلی با مقطع  25mm2 و یك كابل با مقطع 16mm2 باشد آن را به صورت 16/25*3 یا 16+25*3 نشان می دهند.

در كنار حروف فوق و پس از نوشتن سطح مقطع كابل ولتاژ مرجعی كه كابل برای آن طراحی شده و تستهای الكتریكی بر پایه آن انجام می گیرد نوشته می شود.

ولتاژ مرجع یا ولتاژ نامی معمولا توسط تركیب U0/U مشخص می گردد. U0 مقدار ولتاژ موثر بین هر هادی عایق دار و زمین است و U مقدار موثر ولتاژ بین هر جفت هادی فاز در سیستمهای چند فازه است.

در كابلهای فشار ضعیف همیشه سیم با عایق آبی رنگ به جای سیم خنثی (MP) و سیم با رنگ زرد و سبز برای حفاظت (مثلا به عنوان سیم زمین) به كار می رود. در صورتی كه در كابل تنها یك رشته سیم رنگی وجود داشته باشد آن رشته برای سیم خنثی به كار می رود.

رنگهای متداول در كابلهای فشار ضعیف در جدول زیر آمده است :

کابل و کابل کشی

توزیع انرژی الکتریکی در صنعت به دو صورت انجام می شود که یکی به وسیله سیمهای هوایی و دیگری به وسیله کابل می باشد . کاربرد کابلها در تاسیسات الکتریکی بسیار وسیع و پراهمیت می باشد.

اصولا هر  نوع هادی که بتواند جریان برق را از داخل خود عبور داده و توسط موادی از محیط اطراف خود عایق شده باشد کابل نامیده می شود. در هر کابل سطح عایق نسبت به زمین دارای ولتاژی برابر صفر و سطح هادی یا سیم نسبت به زمین دارای ولتاژ فازی می باشد. عایق کردن کابل بدین جهت است که در حالتی که کابل در زیر زمین نصب می شود اتصالی فاز به زمین پیش نیاید.

معمولا کابل از سه قسمت اصلی تشکیل می شود:

۱- قسمت هادی کابل         ۲- عایق کابل            ۳- غلاف کابل

ممکن است بعضی از کابل ها فاقد غلاف باشند ولی کلیه کابلها دارای قسمت هادی و عایق هستند. در کابلهای مرکب تعداد لایه های عایق و روپوش و تعداد رشته های کابل و غلاف افزایش می یابد.


هادی کابل  :

منظور از هادی کابل قسمت اصلی کابل است که جریان الکتریکی ر ا هدایت می کند. جنس هادی کابل معمولا از مس یا آلومینیوم است برای تشخیص کابل آلومینیومی از مسی کافی که به رنگ هادی کابل توجه شود. کابلها از نظر نوع سطح مقطع و شکل آن و همچنین از نظر تک رشته یا چند رشته بودن هادی نیز به دسته های مختلفی تقسیم می گردند.

سطح مقطع هادی ممکن است به صورت مفتولی دایره ای و یا به صورت سکتور یا مثلثی ساخته شود. سطح مقطع دایره ای را با حرف r و سطح مقطع مثلث را با s نشان می دهند.

هادی کابلها می تواند به صورت یک رشته یا چند رشته ساخته شود که به ترتیب با حروف e و m مشخص می شوند.  به عبارت دیگر هادی دایره ای در حالت تک رشته با علامت re و در حالت چند رشته با rm و هادی مثلثی در حالت تک رشته با se و در حالت چند ر شته با sm نشان داده می شوند.

استفاده از هادیهای چند رشته rm و sm باعث کاهش اثرات پوسته ای و افزایش سطح موثر هدایت کابل می شود.

به دلیل غیریکنواخت بودن توزیع میدان مغناطیسی در ولتاژهای بالا نمی توان از کابلهای با مقطع مثلثی یا سکتوری استفاده کرد. این کابلها تا ولتاژ 10 کیلو ولت مورد استفاده قرار می گیرند.


عایق کابل :

متناسب با نوع مصرف عایق کابل از مواد مختلف ساخته می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

۱- کاغذهای آغشته به روغن مخصوص     ۲- عایقهای لاستیکی       ۳- عایقهای پلاستیکی

از عایقهای لاستیکی امروز تنها در برخی جاهای خاص استفاده می شود مثلا برای برق رسانی در کشتی ها. برای جلوگیری از اثر گوگرد موجود در لاستیک بر روی هادی مس باید روی هادی را قبل از عایق کردن قلع اندود کرد.

کابلهای پلاستیکی عموما از عایق مصنوعی پلی وینیل کلراید یا PVC ساخته می شوند. ماده PVC که برای روکش سیم و پوشش خارجی کابل از آن استفاده می شود از زغال‌‌‌- اسید کلریدریک- آهک- کاربید و استیلن تشکیل شده است.

نوع دیگری از عایق وجود دارد که پلی اتیلن (P.E.T) نامیده می شود و از مواد ترموپلاستیک می باشد. در کابلها با عایق کاغذ روغنی  روغن سبب تسهیل عملیات انتقال حرارت از سطح سیم هادی به سطح کابل می گردد. کابلهایی نیز وجود دارد که در آنها روغن تحت فشار دارای جریان می باشد. کابلها با مواد عایق روغن تا ولتاژهای ۶۳ کیلوولت ساخته می شوند و نباید در زمینهای با شیب زیاد به کار روند.

کابل PVC نمی سوزد و سب هدایت آتش نیز نمی شود همچنین این کابل کهنه نمی شود و از ثبات شیمیایی کم نظیری برخوردار است. در صورت زخم شدن روکش خارجی کابل PVC همان عایق مستقیم سیم به اندازه کافی با ثبات و غیرقابل جذب رطوبت است. اما پلی اتیلن یا P.E.T قابل اشتعال می باشد و برای جلوگیری از اشتعال روکش خارجی آن را از PVC می سازند. عایق P.E.T در کابلهای با ولتاژ زیاد بالاتر از ۲۰ کیلوولت به کار می رود.

 غلاف کابل :

برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل کابل سیم عایق شده با یک غلاف فلزی پوشانده می شود و دو انتهای کابل با سرکابل مخصوصی بسته می شود. غلاف کابل بیشتر از سرب است که دارای مقدار کمی مس یا آنتیموان و روی می باشد این مواد باعث سخت تر شدن سرب و پایداری و استقامت آن در مقابل خوردگی می شوند.

در کابلهایی که تحت فشار و ضربه قرار می گیرند برای حفاظت از نوارهای فلزی استفاده می شود. کابلهایی که در آنها نوارهایی از فولاد و غلافهای سربی به کار می رود به کابلهای مسلح معروفند.

در برخی کابلهای چند سیمه پس از عایق نمودن هر یک از رشته سیمها ورق نازک فلزی برروی آنها پیچیده می شود و سپس همگی آنها در یک غلاف سربی قرار می گیرند. این ورق نازک ه کاغذ متالیزه معروف است و کابلی که دارای چندین کاغذی باشد کابل H نامیده می شود.

وجود این کاغذ باعث محصور شدن میدان مغناطیسی هر سیم در اطراف آن شده و نیاز به استفاده از عایق بسیار مرغوب در کابل را از بین می برد. در کابل روغنی فاقد کاغذ متالیزه هنگامی که روغن بر اثر گرما در کابل منبسط می شود به غلاف سربی فشار آورده و آن را منبسط می کند. با انقباض مجدد روغن غلاف سربی مجددا فشرده نخواهد شد و حالت خود را حفظ خواهد کرد. در نتیجه بین غلاف سربی و عایق کابل یک فاصله هوایی به وجود می آید و این ممکن است باعث تخلیه الکتریکی یا جرقه در زیر پوشش غلاف سربی شود. وجود کاغذ متالیزه اعث پر شدن این فاصله هوایی ین غلاف سربی و عایق کابل شده و از ایجاد تخلیه الکتریکی جلوگیری به عمل می آورد.جهت حفاظت نوارهای فولادی در کابلهایی که زیر زمین قرار می گیرند باید دور نوارها را با پارچه یا کنف قیراندود بپوشانیم. همچنین کابلهایی که تحت کشش زیاد قرار دارند منند کابلهای معدن و کابلهایی که از رودخانه عبور می نمایند دارای یک حفاظ فلزی از سیمهای گرد یا تخت و یا پروفیل می باشند که باعث حفاظت کابل در مقابل خطرات و حوادث خارجی نیز می شوند.

کابلهایی که منحصرا دارای یک غلاف سربی برای تمام رشته های سیم می باشند به نام کابل کمربندی معروف شده اند این کابلها فقط برای ولتاژهای تا ۲۰ کیلوولت مورد استفاده قرار می گیرند. این کابلها بیشتر در ولتاژ ۳۸۰/۲۲۰ به کار گرفته می شوند. سیمهای فاز معمولا به صورت سکتور یا مثلثی و سیم نول MP ا مقطع دایره ای ساخته می شوند.

مقاطع استاندارد سیمها و کالهای کمربندی عارتند از : ۵/۱- ۵/۲- ۴- ۶- ۱۰- ۱۶- ۲۵- ۳۵- ۵۰- ۷۰- ۹۵- ۱۲۰- ۱۵۰- ۱۸۵- ۲۴۰- ۳۰۰- ۴۰۰- ۵۰۰- ۶۲۵- ۸۰۰- ۱۰۰۰.

با توجه به اینکه شدت میدان مغناطیسی در اطراف سیم از همه جا قوی تر است و با توجه به استقامت الکتریکی عایق کاغذ کابلها را طوری می سازند که شدت میدان مغناطسی در اطراف حداکثر ۲ تا ۵ کیلوولت بر میلیمتر باشد. همچنین درجه حرارت مجاز برای کابلهای فشار ضعیف از ۱ تا ۶ کیلوولت در حدود ۶۵ درجه سانتی گراد می باشد.

اشکالات کابل کمربندی عبارتند از:

۱- این کابلها در برابر شدت میدان مغناطیسی از نظر عایق دارای استقامت کافی نمی باشند.

۲- قالیت انحنای این کابلها کم و فرم دادن و خم کردن آنها مشکل است.

به دلیل اشکالات کابل کمربندی امروز برای ولتاژهای بالا از کابلهایی استفاده می شود که بر روی هر رشته آنها یک غلاف سربی جداگانه قرار می گیرد. این کابلها کابلهای سه غلافه نامیده می شود و تا ولتاژ ۶۰ کیلوولت ساخته می شوند.

برای افزایش استحکام و کم کردن خاصیت خازنی کابلها به صورت مارپیچ ساخته می شوند یعنی هر سیم از هادیهای چند رشته ساخته شده و به هم تابیده می شوند. همچنین در کابلهای چند سیمه سیمهای کابل نیز به صورت مارپیچ ساخته می شوند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 02:16 ب.ظ
DTX-3 - ВЫВОДИТ ПАРАЗИТОВ И ЗАЩИЩАЕТ ОТ ПОВТОРНОГО ЗАРАЖЕНИЯ
ЗА ОДИН КУРС!
شنبه 18 فروردین 1397 02:58 ق.ظ

Thank you. Quite a lot of facts!

cialis 5 effetti collaterali cialis mit grapefruitsaft cialis online cialis flussig prezzo di cialis in bulgaria cialis price in bangalore if a woman takes a mans cialis cialis 5 mg funziona tadalafil 20mg cialis kaufen bankberweisung
شنبه 4 فروردین 1397 01:18 ق.ظ

Amazing lots of terrific data!
cialis price in bangalore generic low dose cialis cialis generico in farmacia cialis uk cialis 5 mg cialis uk next day prezzo di cialis in bulgaria cialis 20mg only here cialis pills cialis para que sirve
چهارشنبه 15 شهریور 1396 04:18 ق.ظ
I was pretty pleased to discover this website.
I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!!
I definitely loved every little bit of it and i also have you saved to fav
to see new things in your blog.
شنبه 14 مرداد 1396 05:37 ب.ظ
Great article. I will be dealing with some of these issues as well..
سه شنبه 6 تیر 1396 10:14 ب.ظ
You can certainly see your enthusiasm in the paintings you write.
The sector hopes for more passionate writers like you who aren't afraid
to mention how they believe. At all times go
after your heart.
شنبه 3 تیر 1396 06:04 ق.ظ
core از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین
در آیا واقعا کار کاملا با من پس
از برخی از زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع قادر به من مؤمن اما فقط
برای while. من با این حال مشکل خود را با فراز در مفروضات و
یک ممکن است را خوب به کمک پر همه کسانی معافیت.

که شما که می توانید انجام من خواهد بدون شک تا پایان تحت
تاثیر قرار داد.
شنبه 30 اردیبهشت 1396 08:30 ب.ظ
When some one searches for his necessary thing, therefore he/she desires to be available that in detail, therefore that
thing is maintained over here.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :