تبلیغات
برق قدرت - بررسی کابل های مورد استفاده در صنعت برق
 
برق قدرت
کلیه حقوق متعلق به وبلاگ برق - فیزیک می باشد و کپی برداری از مطالب در وبلاگ ها و وب سایت های دیگر فقط با ذکر منبع مجاز می باشد .
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامد ص
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون راجع به مطالب وبلاگ چیست؟ کجاااااا کجاااا نمیری یه وقت ؟! نظر بده ببینمتقسیم بندی کابلها ی انتقال نیرو از نظر عایق بندی:

کابلهای انتقال نیرو از نظر عایق بندی و حفاظت به چهار دسته تقسیم می شوند:.....

۱- کابلهای فشار ضعیف : قدرت عایق نمودن تا ۱۰۰۰ ولت را دارند.

۲- کابلهای فشار متوسط : قدرت عایق نمودن از ۳۳۰۰ تا ۴۵۰۰۰ ولت را دارا می باشند.

۳- کابلهای فشار قوی : قدرت عایق نمودن از ۶۰ تا ۹۰ کیلوولت را دارند.

۴- کابلهای فوق فشار قوی : قدرت عایق نمودن از ۱۱۰ تا ۳۸۰ کیلوولت را دارا می باشند.

.

كابلهای افشان قابل انعطاف     NYMHY


ساختمان این كابل از هادیهای افشان مسی كه عایقی از جنس PVC روی آنها را می پوشاند، تشكیل می شود. سیمهای به هم تابیده شده (اندازه ۰.۷۵*۲  میلیمتر مربع به صورت موازی) در داخل غلاف دیگری از جنس PVC قرار می گیرند.

این سیم جهت مصرف در نقاطی خشك و نمناك هنگامی كه نرمش بیشتر و خواص متوسط مكانیكی مورد نیاز باشد، به كار می رود. همچنین در منازل و ادارات نیز برای اتصال وسایل متحرك گرمازا به برق مورد استفاده قرار می گیرد. این كابل نباید در فضای باز مورد استفاده قرار گیرد.


سیمهای برق با هادی مسی

سیمهای مفتولی NYA در تابلوهای برق و تاسیساتی كه به طور ثابت نصب می شوند در نقاطی خشك در داخل لوله، روی دیوار، داخل دیوار و خارج از آن با استفاده از مقره به كار می روند. استفاده از این سیمها در داخل دیوار به طور مستقیم مجاز نیست.

سیم های مفتولی نوع NYA

هادی این نوع سیمها از جنس مس می باشد كه عایقی از جنس PVC، پوشش آنها را تشكیل می دهد. ولتاژ نامی این نوع سیمها 450 تا 750 ولت می باشد و با مقاطع از 5/1 تا 240 میلیمتر مربع ساخته   می شوند.و برای مصرف در تاسیساتی كه به طور ثابت نصب می شوند در نقاطی خشك در داخل لوله، روی دیوار، داخل دیوار و خارج از آن با استفاده از مقره به كار می رود.

 


سیمهای افشان قابل انعطاف NYAF

ساختمان این نوع سیم نیز مانند سیمهای نوع NYA و NYAB می باشد. با این تفاوت كه ولتاژ نامی آن 500/300 ولت است. برای مصرف در تاسیساتی كه به طور ثابت نصب می شوند در نقاطی خشك در داخل لوله، روی دیوار، داخل دیوار و خارج از آن با استفاده از مقره به كار می رود. استفاده از این سیم نیز ه طور مستقیم در داخل دیوار مجاز نیست.

 


كاربردهایی از كابل PVC

كابل PVC بخصوص در مقاطع كم و متوسط، از كابل كم روغن ارزانتر است. مورد استعمال آن بیشتر در مصارف داخلی نیروگاهها، پستها و تابلوهای برق و در توزیع انرژی با ولتاژ كم، روشنایی خیابانها و سیستمهای فرمان و غیره می باشد.

كابل PVC در ولتاژ كم چون فاقد غلاف فلزی برای حفاظت و زمین كردن است در صورتی كه هیچگاه تحت تاثیر فشار و ضربه های مكانیكی قرار نگیرد، می توان از آن در آب و زمین استفاده كرد.

كابلهای PVC برای ولتاژهای بالاتر از 1 kv حتما باید دارای غلاف فلزی باشند و از آنجایی كه كابلهای PVC استقامت الكتریكی خوبی دارند و می توانند ولتاژ 20 kv را نیز به خوبی تحمل كنند، در مسافتهای كم در ولتاژ 20 kv (مثلا از تابلو تا ترانسفورماتور) نیز از آنها استفاده می شود.

كابل PVC بخصوص در مقاطع كم و متوسط، از كابل كم روغن ارزانتر است. مورد استعمال آن بیشتر در مصارف داخلی نیروگاهها، پستها و تابلوهای برق و در توزیع انرژی با ولتاژ كم، روشنایی خیابانها و سیستمهای فرمان و غیره می باشد.

كابل PVC در ولتاژ كم چون فاقد غلاف فلزی برای حفاظت و زمین كردن است در صورتی كه هیچگاه تحت تاثیر فشار و ضربه های مكانیكی قرار نگیرد، می توان از آن در آب و زمین استفاده كرد.

كابلهای PVC برای ولتاژهای بالاتر از 1 kv حتما باید دارای غلاف فلزی باشند و از آنجایی كه كابلهای PVC استقامت الكتریكی خوبی دارند و می توانند ولتاژ 20 kv را نیز به خوبی تحمل كنند، در مسافتهای كم در ولتاژ 20 kv (مثلا از تابلو تا ترانسفورماتور) نیز از آنها استفاده می شود.

كابل NYY 4*4 rm0.75 kv

كابل فوق كابل زمینی، چهار سیمه با مقطع گرد و هر سیم آن چند رشته بوده، دارای سطح مقطع 4mm می باشد. این كابل بر اساس استاندارد آلمان ساخته شده است و هادیهای آن مسی بوده، عایق هر هادی و عایق كل كابل از نوع پروتودور (PVC) می باشد. همچنین این كابل برای ولتاژ 750 ولت (75/0 كیلوولت) ساخته شده است.

این نوع كابلها برای انجام كابل كشی در زیرزمین، در آب، در كانال و محلهایی كه احتمال فشار و ضربات مكانیكی نباشد به كار می روند. در زیر نمونه ای از این كابل نشان داده شده است :

نمونه ای از یك كابل NYY-J كه در آن یك رشته سیم با عایق زرد و سبز نیز وجود دارد، نشان داده شده است.

چنانچه در كابل فوق، جنس هادیها از آلومینیوم باشد (NAYY)، موارد كاربرد كابل تفاوتی نخواهد كرد. نمونه ای از این كابل در شكل زیر آمده است.

 

كابل NYFGbY 3*50 sm 3.6/6 kv

این كابل، كابلی سه سیمه با مقطع مثلثی و هر سیم آن چند رشته ای بوده و سطح مقطع هر سیم 50mm2 می باشد. هر سیم دارای عایق PVC بوده و حفاظت كابل با نوارهای تخت فولادی قلع اندود (F) می باشد و برای حفاظت و محكم كردن این نوارها از تسمه یا نوارهای فولادی مارپیچ (Gb) استفاده می شود. در نهایت بر روی كل این اجزا، عایقی از جنس PVC كشیده می شود.

موارد استعمال آن در محل های نامناسب است. از این كابل می توان در زمین، آب، هوای آزاد، كانال و داخل ساختمان استفاده كرد. در حالت فشار ضعیف نباید از نوارهای فولادی به عنوان سیم نول استفاده كرد. نمونه ای از این كابل در زیر آورده شده است.

 

كابل NYTY 4*4 re 0.6/1 kv

كابل با چهار سیم مسی كه هر كدام تك رشته ای گرد و با سطح مقطع 4mm2 بوده و بر روی هر سیم عایقی از جنس PVC قرار دارد همچنین یك سیم فولادی نگهدارنده به این كابل وصل است. پوشش خارجی این كابل نیز از جنس PVC می باشد. نمونه ای از این كابل نشان داده شده است.

كابل NKBA 3*35 sm 6/10 kv

این كابل از سه سیم با مقطع مثلثی یا سكتوری چند رشته تشكیل شده كه هر سیم به مقطع 35mm2 بوده و غلافی سربی سیمها را در بر می گیرد (K) همچنین نوار حفاظتی فولادی (بانداژ فولادی) نیز در آن به كار می رود (B) و در نهایت غلافی از جنس PVC پوشش خارجی كابل را تشكیل می دهد (A). این كابل حداكثر تا ولتاژ 10 kv به كار می رود.

این كابل در ولتاژ پایین برای نصب در داخل ساختمانها و كانالهایی كه باید در برابر آتش سوزی و ساییدگی حفاظت شوند، به كار می رود. همچنین در داخل زمینهایی كه حاوی مواد شیمیایی یا الكترولیتی می باشند به كار می رود.

 

كابل NYCWY 3*50 sm 0.6/1 kv

این كابل از سه سیم مثلثی چند رشته كه مقطع هر سیم 50mm2 می باشد تشكیل شده است. غلافی از مفتولها یا سیمهای گرد مسی به دور سیمها كشیده شده ( سیمهای گرد متحدالمركز) كه یك تسمه نازك مسی مارپیچی این مفتولها را نگه می دارد (CW) و در نهایت غلافی از جنس PVC یا پروتودور بخش خارجی كابل را تشكیل می دهد.

این كابل در شبكه های شهری كه امكان صدمات مكانیكی وجود دارد به كار می رود. سیمهای گرد مسی متحدالمركز به عنوان سیم نول یا سیم حفاظت به كار می رود. نمونه ای از این كابل نشان داده شده است.

 

طرز شناخت و نامگذاری کابلهای جریان زیاد

برای مشخص شدن نوع كابلها، برروی قرقره كابل و یا بر روی بدنه كابل، حروفی كه مشخص كننده نوع غلافها و عایقهای به كار رفته در كابل می باشند نوشته می شود.

این حروف برحسب استاندارد VDE آلمان به قرار زیر می باشد:

N – علامت كابل با سیم مسی كه طبق استاندارد VDE آلمان ساخته شده است.

NA – علامت كابل با سیم مسی كه طبق استاندارد VDE آلمان ساخته شده است.

Y – علامت عایق پروتودور (PVC) می باشد. (اولین Y در ردیف حروف)

H – علامت ورقه متالیزه می باشد كه دور سیم یا دور عایق پیچیده می شود و برای محدود كردن میدان مغناطیسی استفاده می شود.

B – حفاظت فولادی نواری شكل (بانداژ فولادی)

R – حفاظت فولادی نواری شكل (زره از مفتول فولادی قلع اندود شده)

F – زره از سیم تخت فولادی قلع اندود (كابل مسلح با سیم تخت)

Gb – در كابلهای فشار ضعیف علامت سیم صفر است كه به صورت لوله دور عایق سه سیم دیگر پچیده می شود و در كابلهای فشار قوی علامت سیم حفاظت یا سیم صفر (نول) است.

CW – غلاف از مفتولهای نازك مسی كه به طور موجی دورتادور كابل را پوشانده است و یك تسمه نازك مسی به طور مارپیچی آنها را نگه می دارد. ( سیم مسی متحدالمركز با نوار مسی مارپیچی)

T – سیم نگهدارنده در كابلهای هوایی ساخته شده از فولاد تابیده شده

Y – روپوش پروتودور (PVC) می اشد (دومین Y در ردیف حروف)

K – غلاف سربی

A – غلاف خارجی دوبل

E – كابل با غلاف سربی

S – حفاظ مسی از تسمه پهن ولی نازك مسی كه دور عایق سیم پیچیده می شود (به جای H)

SE – حفاظ مسی در كابلهای چند رشته ای دور هر یك از سیم ها به منظور محدود كردن مدان مغناطیسی (به جای H)

J – كابل همراه با یك رشته به رنگ سبز و زرد

پس از حروف معرف نوع كابل علائم مشخص كننده سیم از نظر تعداد و سطح مقطع نیز آورده می شود :

re – سیم گرد یك رشته

rm – سیم گرد چند رشته

se – سیم مثلثی یا سكتوری یك رشته

sm – سیم مثلثی یا سكتوری چند رشته

AB – سیم تك رشته ای (مفتولی)

AF – سیم تك رشته ای افشان (قابل انعطاف)

MH – كابل چند رشته ای با هادی افشان (قابل انعطاف)

در مورد كابلهای چند رشته فشار ضعیف، مخصوصا كابلهای چهار رشته معمولا سطح مقطع سه رشته از كابلها (رشته های اصلی) با هم مساوی و سطح مقطع رشته چهارم كوچكتر است. معمولا سطح مقطع رشته چهارم كه به عنوان سسیم نول به كار می رود، نصف سطح مقطع سایر رشته هاست، ولی در بعضی از اندازه های كابل تا چند نمره از سایر رشته ها كوچكتر است. این موضوع را به كمك سه عدد نشان می دهند مثلا اگر كابلی دارای سه رشته اصلی با مقطع  25mm2 و یك كابل با مقطع 16mm2 باشد آن را به صورت 16/25*3 یا 16+25*3 نشان می دهند.

در كنار حروف فوق و پس از نوشتن سطح مقطع كابل ولتاژ مرجعی كه كابل برای آن طراحی شده و تستهای الكتریكی بر پایه آن انجام می گیرد نوشته می شود.

ولتاژ مرجع یا ولتاژ نامی معمولا توسط تركیب U0/U مشخص می گردد. U0 مقدار ولتاژ موثر بین هر هادی عایق دار و زمین است و U مقدار موثر ولتاژ بین هر جفت هادی فاز در سیستمهای چند فازه است.

در كابلهای فشار ضعیف همیشه سیم با عایق آبی رنگ به جای سیم خنثی (MP) و سیم با رنگ زرد و سبز برای حفاظت (مثلا به عنوان سیم زمین) به كار می رود. در صورتی كه در كابل تنها یك رشته سیم رنگی وجود داشته باشد آن رشته برای سیم خنثی به كار می رود.

رنگهای متداول در كابلهای فشار ضعیف در جدول زیر آمده است :

کابل و کابل کشی

توزیع انرژی الکتریکی در صنعت به دو صورت انجام می شود که یکی به وسیله سیمهای هوایی و دیگری به وسیله کابل می باشد . کاربرد کابلها در تاسیسات الکتریکی بسیار وسیع و پراهمیت می باشد.

اصولا هر  نوع هادی که بتواند جریان برق را از داخل خود عبور داده و توسط موادی از محیط اطراف خود عایق شده باشد کابل نامیده می شود. در هر کابل سطح عایق نسبت به زمین دارای ولتاژی برابر صفر و سطح هادی یا سیم نسبت به زمین دارای ولتاژ فازی می باشد. عایق کردن کابل بدین جهت است که در حالتی که کابل در زیر زمین نصب می شود اتصالی فاز به زمین پیش نیاید.

معمولا کابل از سه قسمت اصلی تشکیل می شود:

۱- قسمت هادی کابل         ۲- عایق کابل            ۳- غلاف کابل

ممکن است بعضی از کابل ها فاقد غلاف باشند ولی کلیه کابلها دارای قسمت هادی و عایق هستند. در کابلهای مرکب تعداد لایه های عایق و روپوش و تعداد رشته های کابل و غلاف افزایش می یابد.


هادی کابل  :

منظور از هادی کابل قسمت اصلی کابل است که جریان الکتریکی ر ا هدایت می کند. جنس هادی کابل معمولا از مس یا آلومینیوم است برای تشخیص کابل آلومینیومی از مسی کافی که به رنگ هادی کابل توجه شود. کابلها از نظر نوع سطح مقطع و شکل آن و همچنین از نظر تک رشته یا چند رشته بودن هادی نیز به دسته های مختلفی تقسیم می گردند.

سطح مقطع هادی ممکن است به صورت مفتولی دایره ای و یا به صورت سکتور یا مثلثی ساخته شود. سطح مقطع دایره ای را با حرف r و سطح مقطع مثلث را با s نشان می دهند.

هادی کابلها می تواند به صورت یک رشته یا چند رشته ساخته شود که به ترتیب با حروف e و m مشخص می شوند.  به عبارت دیگر هادی دایره ای در حالت تک رشته با علامت re و در حالت چند رشته با rm و هادی مثلثی در حالت تک رشته با se و در حالت چند ر شته با sm نشان داده می شوند.

استفاده از هادیهای چند رشته rm و sm باعث کاهش اثرات پوسته ای و افزایش سطح موثر هدایت کابل می شود.

به دلیل غیریکنواخت بودن توزیع میدان مغناطیسی در ولتاژهای بالا نمی توان از کابلهای با مقطع مثلثی یا سکتوری استفاده کرد. این کابلها تا ولتاژ 10 کیلو ولت مورد استفاده قرار می گیرند.


عایق کابل :

متناسب با نوع مصرف عایق کابل از مواد مختلف ساخته می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

۱- کاغذهای آغشته به روغن مخصوص     ۲- عایقهای لاستیکی       ۳- عایقهای پلاستیکی

از عایقهای لاستیکی امروز تنها در برخی جاهای خاص استفاده می شود مثلا برای برق رسانی در کشتی ها. برای جلوگیری از اثر گوگرد موجود در لاستیک بر روی هادی مس باید روی هادی را قبل از عایق کردن قلع اندود کرد.

کابلهای پلاستیکی عموما از عایق مصنوعی پلی وینیل کلراید یا PVC ساخته می شوند. ماده PVC که برای روکش سیم و پوشش خارجی کابل از آن استفاده می شود از زغال‌‌‌- اسید کلریدریک- آهک- کاربید و استیلن تشکیل شده است.

نوع دیگری از عایق وجود دارد که پلی اتیلن (P.E.T) نامیده می شود و از مواد ترموپلاستیک می باشد. در کابلها با عایق کاغذ روغنی  روغن سبب تسهیل عملیات انتقال حرارت از سطح سیم هادی به سطح کابل می گردد. کابلهایی نیز وجود دارد که در آنها روغن تحت فشار دارای جریان می باشد. کابلها با مواد عایق روغن تا ولتاژهای ۶۳ کیلوولت ساخته می شوند و نباید در زمینهای با شیب زیاد به کار روند.

کابل PVC نمی سوزد و سب هدایت آتش نیز نمی شود همچنین این کابل کهنه نمی شود و از ثبات شیمیایی کم نظیری برخوردار است. در صورت زخم شدن روکش خارجی کابل PVC همان عایق مستقیم سیم به اندازه کافی با ثبات و غیرقابل جذب رطوبت است. اما پلی اتیلن یا P.E.T قابل اشتعال می باشد و برای جلوگیری از اشتعال روکش خارجی آن را از PVC می سازند. عایق P.E.T در کابلهای با ولتاژ زیاد بالاتر از ۲۰ کیلوولت به کار می رود.

 غلاف کابل :

برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل کابل سیم عایق شده با یک غلاف فلزی پوشانده می شود و دو انتهای کابل با سرکابل مخصوصی بسته می شود. غلاف کابل بیشتر از سرب است که دارای مقدار کمی مس یا آنتیموان و روی می باشد این مواد باعث سخت تر شدن سرب و پایداری و استقامت آن در مقابل خوردگی می شوند.

در کابلهایی که تحت فشار و ضربه قرار می گیرند برای حفاظت از نوارهای فلزی استفاده می شود. کابلهایی که در آنها نوارهایی از فولاد و غلافهای سربی به کار می رود به کابلهای مسلح معروفند.

در برخی کابلهای چند سیمه پس از عایق نمودن هر یک از رشته سیمها ورق نازک فلزی برروی آنها پیچیده می شود و سپس همگی آنها در یک غلاف سربی قرار می گیرند. این ورق نازک ه کاغذ متالیزه معروف است و کابلی که دارای چندین کاغذی باشد کابل H نامیده می شود.

وجود این کاغذ باعث محصور شدن میدان مغناطیسی هر سیم در اطراف آن شده و نیاز به استفاده از عایق بسیار مرغوب در کابل را از بین می برد. در کابل روغنی فاقد کاغذ متالیزه هنگامی که روغن بر اثر گرما در کابل منبسط می شود به غلاف سربی فشار آورده و آن را منبسط می کند. با انقباض مجدد روغن غلاف سربی مجددا فشرده نخواهد شد و حالت خود را حفظ خواهد کرد. در نتیجه بین غلاف سربی و عایق کابل یک فاصله هوایی به وجود می آید و این ممکن است باعث تخلیه الکتریکی یا جرقه در زیر پوشش غلاف سربی شود. وجود کاغذ متالیزه اعث پر شدن این فاصله هوایی ین غلاف سربی و عایق کابل شده و از ایجاد تخلیه الکتریکی جلوگیری به عمل می آورد.جهت حفاظت نوارهای فولادی در کابلهایی که زیر زمین قرار می گیرند باید دور نوارها را با پارچه یا کنف قیراندود بپوشانیم. همچنین کابلهایی که تحت کشش زیاد قرار دارند منند کابلهای معدن و کابلهایی که از رودخانه عبور می نمایند دارای یک حفاظ فلزی از سیمهای گرد یا تخت و یا پروفیل می باشند که باعث حفاظت کابل در مقابل خطرات و حوادث خارجی نیز می شوند.

کابلهایی که منحصرا دارای یک غلاف سربی برای تمام رشته های سیم می باشند به نام کابل کمربندی معروف شده اند این کابلها فقط برای ولتاژهای تا ۲۰ کیلوولت مورد استفاده قرار می گیرند. این کابلها بیشتر در ولتاژ ۳۸۰/۲۲۰ به کار گرفته می شوند. سیمهای فاز معمولا به صورت سکتور یا مثلثی و سیم نول MP ا مقطع دایره ای ساخته می شوند.

مقاطع استاندارد سیمها و کالهای کمربندی عارتند از : ۵/۱- ۵/۲- ۴- ۶- ۱۰- ۱۶- ۲۵- ۳۵- ۵۰- ۷۰- ۹۵- ۱۲۰- ۱۵۰- ۱۸۵- ۲۴۰- ۳۰۰- ۴۰۰- ۵۰۰- ۶۲۵- ۸۰۰- ۱۰۰۰.

با توجه به اینکه شدت میدان مغناطیسی در اطراف سیم از همه جا قوی تر است و با توجه به استقامت الکتریکی عایق کاغذ کابلها را طوری می سازند که شدت میدان مغناطسی در اطراف حداکثر ۲ تا ۵ کیلوولت بر میلیمتر باشد. همچنین درجه حرارت مجاز برای کابلهای فشار ضعیف از ۱ تا ۶ کیلوولت در حدود ۶۵ درجه سانتی گراد می باشد.

اشکالات کابل کمربندی عبارتند از:

۱- این کابلها در برابر شدت میدان مغناطیسی از نظر عایق دارای استقامت کافی نمی باشند.

۲- قالیت انحنای این کابلها کم و فرم دادن و خم کردن آنها مشکل است.

به دلیل اشکالات کابل کمربندی امروز برای ولتاژهای بالا از کابلهایی استفاده می شود که بر روی هر رشته آنها یک غلاف سربی جداگانه قرار می گیرد. این کابلها کابلهای سه غلافه نامیده می شود و تا ولتاژ ۶۰ کیلوولت ساخته می شوند.

برای افزایش استحکام و کم کردن خاصیت خازنی کابلها به صورت مارپیچ ساخته می شوند یعنی هر سیم از هادیهای چند رشته ساخته شده و به هم تابیده می شوند. همچنین در کابلهای چند سیمه سیمهای کابل نیز به صورت مارپیچ ساخته می شوند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 2 بهمن 1397 09:40 ق.ظ
I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post
is written by him as no one else know such detailed about my trouble.
You're incredible! Thanks!
جمعه 28 دی 1397 12:12 ق.ظ
Southern South korea: on line casino sales 2017

- Our site

After looking at a handful of the blog posts on your web page, I honestly like your
technique of blogging. I saved as a favorite it to
my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit
my website as well and tell me what you think. http://ademsforum.ru/index.php?action=profile;u=251239
سه شنبه 25 دی 1397 05:41 ب.ظ
When I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now
on every time a comment is added I recieve four emails with the
exact same comment. There has to be a way you are able to remove me
from that service? Thanks a lot!
دوشنبه 24 دی 1397 06:11 ب.ظ
Quality content is the important to attract the viewers to visit the web page, that's what this web site is providing.
سه شنبه 18 دی 1397 05:22 ق.ظ
Hello to every body, it's my first pay a quick
visit of this website; this weblog contains awesome and in fact fine information for visitors.
دوشنبه 17 دی 1397 06:23 ب.ظ
Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is valuable and all. But just imagine if you added some great visuals or video clips to
give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and video clips, this blog could certainly be one of the
most beneficial in its field. Amazing blog!
جمعه 14 دی 1397 10:27 ب.ظ
I believe everything posted made a lot of sense. However,
think on this, what if you added a little information? I ain't suggesting your
information isn't good., but suppose you added a title that makes people desire more?
I mean برق قدرت - بررسی کابل های مورد استفاده در صنعت برق is a little vanilla.
You should peek at Yahoo's front page and see how they
write post titles to grab viewers to open the links.
You might add a video or a related pic or two to
get readers interested about what you've got to say.

In my opinion, it might bring your website a little bit more interesting.
سه شنبه 11 دی 1397 11:41 ق.ظ
Hey very nice blog!
شنبه 8 دی 1397 01:41 ق.ظ
Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my web
site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!
جمعه 7 دی 1397 06:52 ب.ظ
What's up, I want to subscribe for this weblog to take most up-to-date updates, so where can i
do it please help out.
پنجشنبه 29 آذر 1397 10:02 ب.ظ
Howdy vеry coօl website!! Мan .. Excellеnt .. Ѕuperb ..

I'll bookmark your webb site and take the feeds additionaⅼly?

I am happy to find numeros useful informati᧐n heгe within tһе post, we'ⅾ like develop more strateɡies in this regard,
thanks for sharing. . . . . .
جمعه 23 آذر 1397 02:09 ب.ظ
Remarkable! Its really amazing piece of writing, I have got much clear idea regarding from
this paragraph.
پنجشنبه 22 آذر 1397 06:24 ق.ظ
Hey I am so thrilled I found your web site, I really found you by
mistake, while I was looking on Aol for something else, Nonetheless I am here now and
would just like to say many thanks for a
fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love
the theme/design), I don't have time to browse it all
at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time
I will be back to read much more, Please do keep up
the excellent job.
سه شنبه 20 آذر 1397 05:59 ب.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
Thanks for the post. I'll definitely comeback.
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:17 ب.ظ
Hi! This post could not be written any better!
Reading through this post reminds me of my good old room mate!
He always kept talking about this. I will forward this
page to him. Fairly certain he will have a good read.
Many thanks for sharing!
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:15 ب.ظ
Hi, I do think this is an excellent site.
I stumbledupon it ;) I'm going to come back once again since I bookmarked it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and
continue to guide others.
دوشنبه 12 آذر 1397 03:19 ق.ظ
Very great post. I just stumbled upon your blog and wanted
to say that I've truly enjoyed browsing your weblog posts.
In any case I will be subscribing to your feed and
I'm hoping you write again very soon!
یکشنبه 11 آذر 1397 07:24 ق.ظ
Hi! I just would like to offer you a huge thumbs up for your excellent info you have got
right here on this post. I'll be returning to your website for more soon.
جمعه 9 آذر 1397 06:18 ق.ظ
Wonderful blog! I found it while surfing around
on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never
seem to get there! Many thanks
دوشنبه 28 آبان 1397 01:01 ق.ظ
Appreciate your making to discuss it, I find myself solidly about it combined with affection studying read more about it field. In a case where likely, due to the fact realize proficiency, on earth would you thoughts and feelings updating your new internet page with the even more important info? This is used by people.
شنبه 26 آبان 1397 02:44 ق.ظ
You've made some good points there. I looked
on the internet for more information about
the issue and found most individuals will go along with your views on this website.
دوشنبه 21 آبان 1397 11:44 ق.ظ
Article writing is also a fun, if you be familiar with
then you can write if not it is difficult to write.
یکشنبه 20 آبان 1397 11:58 ب.ظ
더킹카지노 - http://tinyurl.com/y859az72 - Consume adequate volume
of nutrients, including fibers that reduce cholesterol, heart-healthy nuts, fishes,
and low-fat dairy rich in calcium. Everybody needs many
ways once and even though, but when your wellbeing reaches risk then this stakes go
higher. So far, exercise and balanced diets are viewed as a couple of the
most crucial factors conducive to fit and strong body.https://issuu.com/emia8diary/docs/southerly-vietnamese-on-line-casino
یکشنبه 20 آبان 1397 06:47 ب.ظ
Hello, of course this piece of writing is genuinely nice and I have learned lot of things from
it regarding blogging. thanks.
یکشنبه 20 آبان 1397 02:20 ق.ظ
The real secret to success is earning a passive income.
You can learn how to do that by visiting http://kudoflow.com/5cd3 This
is one of those sites that spills the beans when it comes to how people get rich online.
شنبه 19 آبان 1397 06:46 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here coming from a different web page and thought I might as well check things out.

I like what I see so i am just following you. Look
forward to looking over your web page for a second time.
شنبه 19 آبان 1397 03:03 ب.ظ
How would you like to lose weight in just three weeks? Take a look at http://destyy.com/wXQe46 and see for yourself how
it’s possible. You’ll lose weight and keep it off following this plan.
Remember, losing weight isn’t just for yourself.
You’re also doing it for those who rely on you. Lose weight today and make sure you’re there for them tomorrow
شنبه 19 آبان 1397 04:49 ق.ظ
Everything is very open with a very clear description of the issues.
It was definitely informative. Your website is extremely helpful.
Many thanks for sharing!
جمعه 18 آبان 1397 12:41 ق.ظ
Did you know that it’s possible to get rich without doing any work at
all? You can make thousands of dollars while you sleep. Does that sound too good to be true?

If it does, it’s because you haven’t watched this video.
Click here http://kudoflow.com/4MnD and watch it.
You’ll be amazed by this guy’s story.
پنجشنبه 17 آبان 1397 12:19 ب.ظ
Keep this going please, great job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :